The North Face Dirty Feet Tunnel Run

Please if you have any questions about the results please email info@dirtyfeet.ca with your name, bib number and your question.

Womens 20 Km Solo Results

Place Bib Finish Time First Name LastName City Age Category Age Ranking
1st 60 1:27:23 Stacey Cleveland Penticton 30–39 1/12
2nd 56 1:33:12 Christina Nilsen Kamloops 30–39 2/12
3rd 66 1:35:25 Sue Parfitt Kelowna 40–49 1/15
4th 59 1:36:18 Melinda Williamson Penticton 50–59 1/9
5th 27 1:42:25 Carolyn Hawes Kelowna 50–59 2/9
6th 44 1:43:39 laurel garner penticton 30–39 3/12
7th 42 1:45:22 Nicole Heffner Vernon 30–39 4/12
8th 26 1:46:48 Marie-Josée Bedard Merritt 30–39 5/12
9th 40 1:46:51 tammy buick vernon 40–49 2/15
10th 50 1:49:16 Tracy Sullivan Kamloops 20–29 1/4
11th 43 1:49:35 Michelle Sinclair Kelowna 40–49 3/15
12th 64 1:54:00 Janice Bradshaw West Kelowna 40–49 4/15
13th 29 1:54:42 Leisa Pearson Penticton 40–49 5/15
14th 37 1:55:03 Karen Henning Kamloops 50–59 3/9
15th 38 1:55:19 Jo Berry Kamloops 40–49 6/15
16th 58 1:56:26 Liz Borrett Kelowna 70–79 1/1
17th 30 2:01:05 Colleen Power Summerland 50–59 4/9
18th 41 2:01:29 wendy lutz West Kelowna 50–59 5/9
19th 47 2:01:41 Hedi Lindsay Kamloops 30–39 6/12
20th 31 2:02:26 Wendy Hyer Penticton 50–59 6/9
21st 36 2:03:29 marla King Lillooet 40–49 7/15
22nd 63 2:04:17 Maggie Cotton Westbank 30–39 7/12
23rd 48 2:06:28 Ashly Hay Kamloops 30–39 8/12
24th 39 2:06:29 Lorraine Tremblay Kamloops 30–39 9/12
25th 61 2:08:29 Heather Riddell Peterborough 20–29 2/4
26th 62 2:08:30 Holly Simpson Peterborough 30–39 10/12
27th 28 2:09:56 Mary Bourne Oliver 30–39 11/12
28th 33 2:10:01 Cobi Johnston Vernon 40–49 8/15
29th 67 2:10:03 Wendy Schroeder Coldstream 50–59 7/9
30th 34 2:10:05 Karen Jespersen Coldstream 40–49 9/15
31st 52 2:11:26 april kwiatkowski quesnel 40–49 10/15
32nd 35 2:11:28 Candace Miller Quesnel 40–49 11/15
33rd 57 2:11:53 A’Lana Rains Kelowna 40–49 12/15
34th 68 2:13:23 Colleen Kormos Kelowna 20–29 3/4
35th 32 2:14:52 Annette Jones West Kelowna 50–59 8/9
36th 49 2:17:57 Danielle Sayer Coldstream 20–29 4/4
37th 69 2:21:41 Alisha Klassen Westbank 30–39 12/12
38th 45 2:27:30 jessica jones Kamloops 50–59 9/9
39th 46 2:27:31 Vera Swaine Kamloops 40–49 13/15
40th 65 2:28:57 natasha remesz kelowna 10–19 1/1
41st 53 2:32:57 susan falkenholt Vernon 40–49 14/15
42nd 51 2:44:47 TRICIA REIMER VERNON 40–49 15/15

Mens 20 Km Solo Results

Place Bib Finish Time First Name LastName City Age Category Age Ranking
1st 17 1:23:20 Timothy Mundall Salmon Arm 20–29 1/5
2nd 20 1:24:28 James Mundall Salmon Arm 20–29 2/5
3rd 22 1:32:33 Simon Soerensen Soeften 20–29 3/5
4th 21 1:41:09 Nathaniel Martin Kamloops 30–39 1/2
5th 2 1:43:03 Sean Clayton Kelowna 20–29 4/5
6th 10 1:44:30 Geoff Blunden Kamloops 60-69 1/2
7th 14 1:46:46 Bob Peacock Vernon 60-69 2/2
8th 25 1:48:10 Kyle Sunderman Penticton 40–49 1/13
9th 8 1:50:34 Aaron Walker Kelowna 40–49 2/13
10th 19 1:54:36 Tom Williamson Penticton 50–59 1/3
11th 5 1:55:00 cary markin kamloops 40–49 3/13
12th 6 1:55:50 Trent Dansereau Vernon 40–49 4/13
13th 15 1:56:15 RANDY REIMER VERNON 40–49 5/13
14th 9 1:57:09 david difrancesco kamloops 50–59 2/3
15th 1 2:01:50 Greg Bourne Oliver 30–39 2/2
16th 4 2:03:27 Daniel King Lillooet 40–49 6/13
17th 16 2:04:54 rory Bass kelowna 40–49 7/13
18th 13 2:09:11 Wes Kibble Kamloops 40–49 8/13
19th 18 2:11:56 Tony Rains Kelowna 40–49 9/13
20th 23 2:13:20 Alex Dings Kelowna 20–29 5/5
21st 11 2:17:37 Chris Schippmann Fort St. John 40–49 10/13
22nd 12 2:17:39 Kerry Mann Fort St. John 40–49 11/13
23rd 73 2:32:42 Roger Smith Kamloops 40–49 12/13
24th 3 2:36:01 David Jones West Kelowna 50–59 3/3
25th 24 2:38:42 Paul Belanger Penticton 40–49 13/13

Co-ed Team 20 Km Results

Place Bib Individual Time Total Time First Name LastName City
1st 84 0:51:00 1:54:31 steve milne lake country
1st 85 1:03:31 1:54:31 tara milne lake country
2nd 82 0:56:00 1:54:39 Jacob Hiom Vancouver
2nd 83 0:58:39 1:54:39 Annette Hiom Nanaimo
3rd 78 1:02:36 2:05:36 Lynn Schoenne Penticton
3rd 79 1:03:00 2:05:36 Bruce Schoenne Penticton
4th 254 1:15:00 2:25:26 Barbra Allen Bradshaw Coldstream
4th 255 1:10:26 2:25:26 Aaron Bradshaw Coldstream
5th 80 1:18:00 2:31:11 Trudy Cairns Cairns Kamloops
5th 81 1:13:11 2:31:11 George Cairns Kamloops

Womens Team 20 Km Results

Place Bib Individual Time Total Time First Name LastName City
1st 96 0:42:00 1:33:40 Jennifer Elfenbein Kamloops
1st 97 0:51:40 1:33:40 Elise Desjardine Kamloops
2nd 248 0:51:15 1:44:41 Mari Jordet Kamloops
2nd 249 0:53:26 1:44:41 Synnøve Sunde Kamloops
3rd 252 0:53:59 1:45:44 Deanna Stout Kamloops
3rd 253 0:51:45 1:45:44 Carman-Anne Schulz Kamloops
4th 90 0:49:44 1:50:44 Heather Letkeman Kelowna
4th 91 1:01:00 1:50:44 Cluny Coghlan Peachland
5th 246 1:08:35 1:55:17 Jodi Roberts KAMLOOPS
5th 247 0:46:42 1:55:17 Melanie Woytiuk Kamloops
6th 242 1:03:30 1:56:24 Tasha Panasiuk Kamloops
6th 243 0:52:54 1:56:24 Erin Dyer Kamloops
7th 250 0:54:25 1:58:25 Dierra Maynard Princeton
7th 251 1:04:00 1:58:25 Sandy Yee Princeton
8th 98 1:01:00 2:01:57 Miyuki Lindeboom Kelowna
8th 99 1:00:57 2:01:57 Shannon Tezram West Kelowna
9th 240 1:06:40 2:03:54 Erica Malerby kamloops
9th 241 0:57:14 2:03:54 Mona Doney Kamloops
10th 94 0:57:56 2:05:26 Jennifer Jackson kamloops
10th 95 1:07:30 2:05:26 Patricia Guilherme Kamloops
11th 230 1:01:11 2:06:01 Dianne Talbot Coldstream
11th 231 1:04:50 2:06:01 Donna Yaychuk Vernon
12th 238 1:04:43 2:13:48 Jeanne Reeves Kamloops
12th 239 1:09:05 2:13:48 Carrie Stiles Freeman Kamloops
13th 234 1:14:12 2:19:30 Tabatha Freimuth Kamloops
13th 235 1:05:18 2:19:30 Jennifer Broughton Kamloops
14th 236 1:10:02 2:19:37 Judy Sennett Vernon
14th 237 1:09:35 2:19:37 Jill Gehrmann Vernon
15th 244 1:11:25 2:26:40 Dina Pileberg Kelowna
15th 245 1:15:15 2:26:40 Lindsey Curtis Kelowna
16th 92 1:15:45 2:31:53 Rae Haddow Grand Forks
16th 93 1:16:08 2:31:53 Nancy Elliot Kamloops
17th 232 1:18:02 2:33:17 Janet Maskell Kamloops
17th 233 1:15:15 2:33:17 Joanne Redies Kelowna

Mens Team 20 Km Results

Place Bib Individual Time Total Time First Name LastName City
1st 88 0:47:38 1:31:13 Dillon Vestner Kamloops
1st 89 0:43:35 1:31:13 Jeremy Angus Rossland
2nd 86 0:40:34 1:34:34 Steffyn Hunt Monte creek
2nd 87 0:54:00 1:34:34 Dalton Bunting Kamloops

Leave a Reply